Každý z nás má svůj vlastnà specifický životnà styl. VÄ›tÅ¡inou volÃme takový, který nám nejvÃce vyhovuje. Jen málokdy se vÅ¡ak stane, že je zároveň pro nás i tÃm nejlepÅ¡Ãm. Mnohdy máme takové zvyky, o kterých vÃme, že nám v dlouhodobém horizontu ubližujÃ, avÅ¡ak pÅ™esto s nimi nejsme ochotni pÅ™estat.
Â
Â
Zdaleka nejÄastÄ›jÅ¡Ãm je kouÅ™enÃ. To má tu nevýhodu, že tÃm ubližujeme nejen sobÄ›, nýbrž i lidem ve svém okolÃ. Bylo již podrobnÄ› popsáno, jaké následky mohou být u „zprostÅ™edkovaného kouÅ™enÓ, a že jsou mnohdy horÅ¡Ã, než u toho klasického. Mimo jiné je to jedna z pÅ™ÃÄin rozmachu dÄ›tského astmatu.
Â
Zdálo by se tedy, že bychom s tÃmto zvykem mÄ›li co nejrychleji pÅ™estat. Koneckonců, naprostá vÄ›tÅ¡ina z nás chce žÃt co nejdéle, nehledÄ› na to, že nechceme ubližovat ostatnÃm, zvláštÄ› pak ne dÄ›tem. PÅ™esto je stále kuřáků ve spoleÄnosti naprostá vÄ›tÅ¡ina, a to ani nenà řeÄ o jiných zvycÃch, které nás ohrožujà zase jiným způsobem.
Â
Â
Je celkem zajÃmavé se podÃvat na to, proÄ jsou lidé ochotni si ubližovat. TÃm hlavnÃm důvodem je okamžité potěšenÃ. Náš mozek je totiž nastaven tak, aby upÅ™ednostňoval krátkodobý benefit pÅ™ed tÃm dlouhodobým. Pokud nás tedy cigareta uvolnÃ, je to pro nás mnohem vÄ›tÅ¡Ã motivace, než to, že za nÄ›kolik let můžeme dostat rakovinu. Tedy vÄ›tÅ¡inou až do chvÃle, než onen moment nastane. Pak už ale bývá pozdÄ› litovat.
Â
To samé platà i o jedenà tuÄných, smažených Äi jinak nezdravých jÃdel, trávenà dlouhé doby u poÄÃtaÄe a mnoha dalÅ¡Ãch vÄ›cÃ. Onen krátkodobý pÅ™Ãliv dopaminu, který nám tyto aktivity poskytujÃ, je pro naÅ¡e tÄ›lo pÅ™ÃliÅ¡ na to, aby jej dokázalo ignorovat v zájmu nÄ›jaké vzdálené hrozby, která se může a nemusà naplnit.
Â
AvÅ¡ak aÄkoliv nám toto nastavenà pomáhalo v dávných dobách, dnes je spÃÅ¡e na obtÞ. Proto bychom si mÄ›li uvÄ›domit, proÄ vlastnÄ› tyto vÄ›ci dÄ›láme (že jde o pouhou chemickou reakci naÅ¡eho tÄ›la), a zda nám to za to skuteÄnÄ› stojÃ.