Máte na zahradě větší zapuštěný bazén a je to vaše první koupací sezóna? Čeká vás první zazimování bazénu a chystáte k tomu potřebné propriety? Budete vypouštět část vody a zbytek vody v bazénu zůstane, takže jí pak znovu na jaře využijete pro koupání? Tyto postupy jsou celkem běžné a zazimování bazénu není nic neobvyklého, ovšem rádi bychom vám připomněli, abyste nezapomněli na dilatační plováky. Zima je totiž období, které vašemu bazénu může výrazně uškodit. Co dokáže led – zkoušeli jste někdy třeba jako děti monitorovat, co dokáže led? Změnou kapalného skupenství v pevné voda mění svůj objem, a to velmi výrazně, a co dokáže roztažnost ledu, o tom se snadno přesvědčíte jednoduchým pokusem s vodou v PET láhvi, kterou led umí i roztrhnout.
Nebezpečný může být led i v ponechaných plastových sudech na zahradě, pokud je v nich dešťová voda. Led by mohl sud nevratně poškodit, proto se sudy zavčasu vylévají a obrací dnem vzhůru, anebo se do nich vkládají dilatační plováky do bazénu. A právě plováky se pokládají i před zazimováním bazénu na vodní hladinu. Jsou to plastové výlisky naplněné například betonem či pískem, a na hladině se ponoří dostatečně hluboko, čímž zabrání roztažnosti ledu a jeho působení na stěny bazénu.
Zapojíte-li plováky za sebe jako řetěz, zabezpečíte váš bazén pro celé zimní období. Mrazivé počasí pak nepředstavuje pro vaši nádrž žádný problém a na jaře se pak můžete opět těšit z dopouštění vody a zprovoznění nádrže na koupání. Nezapomeňte tedy před zazimováním bazénu položit na hladinu dostatečný počet dilatačních plováků, je to jeden z nejdůležitějších kroků, který zajistí, aby vám bazén sloužil řadu let a byl stále ve velmi dobrém technickém stavu. Tato zdánlivá maličkost vám pak zajistí klidný spánek a ušetří spoustu https://www.tvbeskyd.cz/fujare-mame-spoustu-napadu-ale-nestihame-je-realizovat/ trablí, které by nastaly v třeskutých mrazech.