Když se snoubenci rozhodnou stvrdit svůj láskyplný vztah svatebním obřadem, nechají si natisknout svatební oznámení. Ta mohou mít velmi široké rozpětí podob, od těch ryze seriózních až po skutečně netradiční a velmi svérázné, a v tomto duchu lze kráčet i s vytvářením jmenovek pro svatební hostinu.
Jmenovku si lze představit jako přehnutou kartičku se jménem zúčastněných, pozvaných osob, které zasedají ke stolu dle jistého pořádku. Každá svatba by měla mít jasně vymezeno, kde bude při hostině sedět nevěsta a ženich, a kde každý z pozvaných hostů. Této příležitosti lze využít i pro zvláštní situace, kdy máte v úmyslu cíleně blíže seznámit některé vaše přátele, a rozmístit je ke stolu tak, aby tu mezi nimi vznikla šance pro smysluplný dialog a zajímavou konverzaci. Je známo, že tímto způsobem se právě na svatbách mohou seznámit i lidé, co spolu vzápětí začnou chodit jako partneři, a stanou se budoucími adepty na další chystanou svatbu.
Přezdívky – jmenovky se k svatbám vytváří zpravidla s křestními jmény či příjmeními, anebo se zde uvádí formální označení, jako je např. „Otec ženicha“. Jestliže jde o svatbu více „vzdušnou“ a neformální, je to skvělá příležitost opatřit texty papírových štítků přezdívkami. Bude to velmi osobní, svérázné a určitě zajímavější a rozhodně ne nudné.
Co štítek – to záliba – jestliže chystáte pozvat vaše přátele, kde je šance na bližší seznámení mužů s ženami a vytvoření budoucích partnerských vazeb, pohrajte si s jmenovkami tak, aby k seznamování lidem více nahrávaly. Například se může hodit, pokud bude na jmenovce uvedeno třeba: Milan – nadšenec do pokojových rostlin a na jmenovce u vedlejší židle bude Jana – umělecký fotograf. Milan s Janou si tu mohou pěkně popovídat a domluvit se na fotografování rostlin, a může pak z toho vzejít láska na celý život.